نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 12 آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان با کلیات این لایحه با 149 رأی موافق، 14 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ادامه نمایندگان به بررسی ماده واحده لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان پرداختند و آن را با 136 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.

شهباز حسن‌پور بیگلری، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه مذکور گفت: ما به دنبال گسترش زبان فارسی در کل جهان هستیم، چرا فقط به دو کشور افغانستان و تاجیکستان اکتفا کرده‌ایم؟کشورهایی مانند هند و عراق هم می‌توانست جزو این کشورها قرار بگیرند.

علیرضا سلیمی، نماینده محلات در مجلس دهم نیز در موافقت با لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان بیان کرد: از دولت و کمیسیون فرهنگی مجلس به دلیل انجام این کار شایسته تشکر می‌کنم. زبان فارسی میراث مشترک فرهنگی بین این 3 کشور است، اگر در گذشته نه چندان دور درست برنامه‌ریزی می‌کردیم در حال حاضر زبان هندوستان نیز فارسی بود.

علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی نیز در مخالفت با لایحه فوق الذکر تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی زبان رسمی ایران فارسی است و بر اساس همین قانون، تدریس و ارائه سایر زبان‌ها نیز آزاد است. مخالفت من با تجمع فارسی زبانان نیست، بلکه به سایر زبان‌های حاضر در جامعه نیز باید توجه شود.

جهانبخش محبی‌نیا، نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در موافقت با این لایحه گفت: در این اساسنامه فقط به بحث گسترش زبان فارسی توجه نشده، بلکه مباحث جدیدی در هویت ملت‌ها مطرح است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بر اساس ماده واحده لایحه مذکور؛ اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا) مشتمل بر یک مقدمه و 8 ماده به شرح پیوست تصویب می‌شود.

براساس تبصره این ماده واحده؛ رعایت اصل 77 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای اصلاح اساسنامه مذکور الزامی است.

 

 

 

اخبار

درباره ما

این شرکت با در اختیار گرفتن توانمندی ها و خلاقیت های گروهی از متخصصین نرم افزار کشور در زمینه های مختلف شامل نرم افزارهای کاربردی و اداری ، بانک های اطلاعاتی ، طراحی صفحات وب ، طراحی و پیاده سازی نرم افزار های چند رسانه ای (مالتی مدیا) تلاش کرده است تا با در نظر گرفتن روند رو به رشد اطلاعات و ...

تماس با ما

آدرس: خیابان شهید دکتر بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک 15، طبقه پنجم شرقی

info[at]mehrargham.com

تلفن: 2188530752 98+

فکس: 2188511721 98+

کدپستی: 1531745818

فرم تماس با ما

نقشه

JoomShaper